Występowanie adenomatozy jelitowej (rozrostowego zapalenia jelit) będące wynikiem zakażeń L. intracellularis to poważne zagrożenie dla opłacalności hodowli świń również w Polsce.
Ranga problemu wzrasta, proporcjonalnie do ilosci hodowców podejmujących się tuczu warchlaków pochodzących z Europy Zachodniej (gdzie powszechnie występuje adenomatoza) oraz rezygnujących z produkcji w cyklu zamkniętym. Przemieszczenia warchlaków na duże odległości, tworzenie nowych grup produkcyjnych, zmiana warunków zoohigienicznych oraz żywienia stanowią istotne czynniki podnoszące ryzyko wystąpienia adenomatozy w stadach świń. Znajduje to również potwierdzenie w licznych obserwacjach terenowych lekarzy praktyków.
Artykuł dr n. wet. Piotra Matyby z Katedry Chorób Dużych Zwierząt z Kliniką Wydziału Medycyny Weterynaryjnej SGGW w Warszawie jest bogatym żródłem wiedzy w tym zakresie. W swojej publikacji omawia on, m. in.: kwestie wystepowaniu, patogenezy, diagnostyki, jak również terapii i leczenia w stadach dotkniętych zakazeniem na tle Lawsonia intracellularis.